סמל שמעון לוי ז"ל מ.א: 2121394
סמל שמעון לוי ז”ל
מ.א: 2121394

בן אסתר וברוך
נולד במרוקו
ב- ג’ בחשוון תשי”ג, 27.10.1952
התגייס ב- 9.11.1970
שרת בחיל השריון
יחידה: חטיבה 401, גדוד 79
תפקיד: לוחם חרמ”ש
נפל בקרב
ב- י’ בתשרי תשל”ד, 6.10.1973
במלחמת יום הכיפורים
מקום נפילה: פאתי קנטרה המזרחיים
באזור סיני ותעלת סואץ
מקום קבורה: אשדוד
הותיר: הורים ואחים


שמעון, בן אסתר וברוך, נולד ביום ג’ בחשון תשי”ג (27.10.1952) במרוקו ועלה ארצה עם בני משפחתו בשנת תשי”ז (1957). הוא למד בבית-הספר היסודי “רמב”ם” באשדוד, שם השתקעה משפחתו. ואחרי-כן סיים את לימודיו בבית-הספר התיכון “רמב”ם” באשדוד. שמעון גדל וחונך ברוח המסורת היהודית והאמונה באלוהי ישראל. על כן בחר ללמוד בבתי-ספר, שהרבו ללמד בהם לימודי קודש. בבית-הספר התיכון ניתן לו לשלב לימודי קודש בלימוד מקצוע הנגרות. הוא אהב את עבודת כפיים, וניחן בכישרון רב ובמיומנות במקצועו. הוא אהב את העבודה ונהג יחס מיוחד בחומרים ובכלים. הרהיטים הרבים מעשי ידיו, שהשאיר אחריו, מעידים על כישרונו הרב. הוא התעתד לפתוח בית מלאכה לנגרות. אך נפילתו בקרב שמה לאל את הגשמת שאיפותיו. מוריו העידו עליו, כי היה תלמיד חרוץ ושקד על לימודיו. הוא היה ידוע באופיו השקט, בצניעותו ובסדר המופתי ששרר בכל אשר עשה. כן היה ידוע בטוב לבו ובנכונותו לסייע לכל דורש. שמעון הקדיש זמן רב לביתו ולמשפחתו, נטל על עצמו להיות מורה-דרך לאחיו הצעירים והמריץ אותם ללכת בדרכיו ולהיות כמוהו תלמידים מצטיינים ובנים מסורים להוריהם. מזמנו הפנוי הקדיש הרבה לבילוי עם חבריו במועדון הנוער על שפת הים ובטיולים ברחבי הארץ.

שמעון גויס לצה”ל במחצית נובמבר 1970 והוצב לחיל השריון. לאחר סיום הטירונות הוכשר בקורס למפעילי מרגמות. לאחר תום תקופת ההכשרה הוצב לפלוגת חיל רגלים משוריין, במסגרת גדוד טנקים בסיני, שם עשה את שלוש שנות שירותו בצה”ל. בנובמבר 1973 עמד לסיים את השירות הסדיר ולצאת לחיים האזרחיים.

במלחמת יום הכיפורים יצאה יחידתו לבלום התקפה של חיילים מצרים, שחצו את תעלת סואץ. שמעון היה בנגמ”ש של מפקד הפלוגה שיצאה לטהר את אזור העיר קנטרה. ביום י’ בתשרי תשל”ד (6.10.1973), במהלך הקרב, נתקל הכוח במארב של האויב והסתער עליו. בקרב שהתפתח נורתה על הנגמ”ש אש עזה ושמעון, ששימש כמקלען, השיב אש בדייקנות ובאומץ-לב, עד שנפגע ונהרג. היה זה ימים ספורים לפני יום הולדתו העשרים ואחד. הוא הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין באשדוד. השאיר אחריו הורים ואחים. לאחר נופלו הועלה לדרגת סמל.

במכתב תנחומים למשפחה השכולה כתב שר הביטחון: “שמעון ז”ל שירת בחיל השריון. הוא היה חייל מסור וחבר נאמן. שמעון היה אהוד על מפקדיו ועל חבריו לנשק”. העיר אשדוד הוציאה לאור חוברת לזכר בניה שנפלו במערכה, ובה דברים על דמותו; חבריו ללימודים הקימו אנדרטה לזכר תלמידי בית-הספר התיכון המקיף באשדוד שנפלו בקרב.


Image99888