סמל שמואל-אלימלך גרוס ז"ל מ.א: 0988950
סמל שמואל-אלימלך גרוס ז”ל
מ.א: 0988950

בן חיה ונתן-יהודה
נולד ברומניה
ב- כ’ בסיון תש”ח, 27.6.1948
התגייס ב- 26.9.1966
שרת בחיל השריון
יחידה: חטיבה 14, גדוד סיור 87
תפקיד: לוחם/נהג נגמ”ש סיור
נפל בקרב
ב- כ”ב בתשרי תשל”ד, 18.10.1973
במלחמת יום הכיפורים
מקום נפילה: מצפון לציר “שיק”
באזור סיני ותעלת סואץ
מקום קבורה: תל אביב- קרית שאול
הותיר: אשה, בן והורים


שמואל-אלימלך, בן חיה ונתן-יהודה, נולד באוראדלא שברומניה ביום כ’ בסיון תש”ח
(27.6.1948) להוריו ניצולי השואה, אשר איבדו את משפחתם במלחמה. בשנת תש”י עלה עם משפחתו לארץ. המשפחה התיישבה בהרצליה, שם למד בבית הספר היסודי “בר- אילן”. בהיותו תלמיד טוב במקצועות הריאליים, המשיך את לימודיו התיכוניים בישיבת “תורה ומלאכה” בכפר אברהם, שם השתלם במקצוע המסגרות. הוא היה תלמיד טוב ושקדן, צנוע ונעים-הליכות. תמיד היה מוכן לעזור לזולתו והיה אהוב על חבריו ועל מחנכיו. בנעוריו היה חבר בתנועת הנוער “בני עקיבא” ובשנות בגרותו שימש כמדריך בקן.

שמואל גויס לצה”ל בשלהי ספטמבר 1966. בתחילת שירותו עשה בקיבוץ עין- הנציב יחד בני גרעין “מגשימים”. אחרי-כן הוצב בחיל הרגלים, שם עבר את הקורסים הבאים: קורס מ”כ רובאי, קורס נהגי נגמ”ש, קורס מש”קי מקלעים וקורס מ”כים חי”ר. במלחמת ששת הימים השתתף בקרבות באזור אום-כתף. בשלהי נובמבר 1969 סיים את שירות החובה ושוחרר. משיצא לחיים האזרחיים, נשא לאשה את חברת נעוריו רחל, וברבות הימים נולד לזוג בן, שקראו שמו – צבי.

במלחמת יום הכיפורים לחם שמואל בחזית הדרום. מכיוון שבתקופת שירות המילואים עבר הסבה לחיל השריון, נמנה במלחמה עם סיירת שריון באוגדתו של האלוף שרון. הוא השתתף בקרבות הבלימה והפריצה נגד המצרים בחזית סיני. בקרב שהתחולל ביום כ”ב בתשרי תשל”ד (18.10.1973), פגע פגז בנגמ”ש שלו והוא נהרג. הוא הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין בקרית-שאול. השאיר אחריו אשה ובן, אב ואם. לאחר נופלו הועלה לדרגת סמל.

במכתב תנחומים למשפחה השכולה כתב מפקדו: “שמואל היה אהוב ומקובל על חבריו ועל מפקדיו. מעשיו וכושר התמדתו במלחמה ארוכה זו, שימשו לחבריו מקור כוח”. הוריו יסדו לזכרו קופת גמ”ח הקרויה “שם שמואל”; כן הונצח שמו בספר הזיכרון ליוצאי טשנאד, עיר מוצאה של אמו; שמו הונצח גם בספר הקדוש “אמרי- יהודה” ובספר הקדוש לעובדי ה’; בעלון שיצא לאור על-ידי גדוד הסיור כלולה רשימה לזכרו.


Image99888