סמל הרצל ששון ז"ל מ.א: 2138774
סמל הרצל ששון ז”ל
מ.א: 2138774

בן סוניה וציון
נולד ביקנעם
ב- ט’ באייר תשי”ג, 24.5.1953
התגייס באוגוסט 1971
שרת בחיל השריון
יחידה: חטיבה 401, גדוד 79
תפקיד: מפקד כיתת חרמ”ש
נפל בקרב
ב- י’ בתשרי תשל”ד, 6.10.1973
במלחמת יום הכיפורים
מקום נפילה: פאתי קנטרה המזרחיים
באזור סיני ותעלת סואץ
מקום קבורה: יקנעם
הותיר: אב ואם


הרצל, בן סוניה וציון, נולד ביום ט’ באייר תשי”ג (24.5.1953) ביקנעם. הוא למד בבית-הספר היסודי “אורנים” ביקנעם וסיים את לימודיו בבית-הספר התיכון בכפר יהושע, במגמה ההומניסטית.

הרצל גויס לצה”ל בתחילת אוגוסט 1971, לאחר שסיים את לימודיו. הוא הוצב לחיל השריון, ולאחר הטירונות הוכשר בקורס ללוחמי חרמ”ש. אחרי-כן סיים בהצלחה קורס מפקדי כיתות בחיל הרגלים המשוריין, ונשלח לשרת בפלוגת חרמ”ש, במסגרת גדוד טנקים בסיני. הוא היה מפקד מסור לתפקידו ולפקודיו, מילא בדייקנות ובשלמות את המשימות שהוטלו עליו והיה מקובל על מפקדיו ואהוד על חבריו ליחידה.

כשפרצה מלחמת יום הכיפורים הייתה יחידתו בקו החזית בסיני ויצאה לבלום את התקפות המצרים, שחצו את התעלה בגזרתה.
ביום הכיפורים, י’ בתשרי תשל”ד (6.10.1973) נפגע הרצל ונהרג בקרב במבואות העיר קנטרה. תחילה הוכרז כנעדר ואחרי-כן כחלל שמקום קבורתו לא נודע. שבעה חדשים לאחר נפילתו בקרב, הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין ביקנעם. השאיר אחריו הורים.
לאחר נופלו הועלה לדרגת סמל.

במכתב תנחומים למשפחה השכולה כתב מפקד יחידתו: “בנכם, ששון הרצל ז”ל, שירת ביחידה כלוחם חרמ”ש. על מחלקתו הוטל לפרוץ אל אזור העיר קנטרה ולטהרה מכוחות אויב. במהלך התנועה לעבר העיר עלה הכוח על מארב והסתער עליו. הרצל ז”ל השיב אש מן הכלי שבידיו, תוך גילוי אומץ לב והכרה בשליחות שמילא, עד שנפגע הזחל”ם בו לחם והרצל נפגע”.
הוריו תרמו לזכרו תיבה, אשר לפניה עובר החזן בבית-כנסת ביקנעם.


Image99888