סמל יעקב ראובני ז"ל מ.א: 2162617
סמל יעקב ראובני ז”ל
מ.א: 2162617

בן שושנה וחנוך
נולד בחולון
ב- כ”ג בשבט תשי”ד, 27.1.1954
התגייס ב- 26.7.1972
שרת בחיל השריון
יחידה: בית הספר לשריון, קורס מפקדי טנקים
תפקיד: מפקד טנק
נפל בקרב
ב- י”א בתשרי תשל”ד, 7.10.1973
במלחמת יום הכיפורים
מקום נפילה: אזור אגם תמסח
באזור סיני ותעלת סואץ
מקום קבורה: תל אביב- קרית שאול


יעקב (קובי) בן שושנה וחנוך ז”ל, נולד ביום כ”ג בשבט תשי”ד (27.1.54) בחולון. הוא נקרא על שם סבו שנספה בשואה. במלאת לו שבעה חודשים עברה המשפחה לגבעתיים. בגבעתיים למד בבית הספר היסודי על שם דוד שמעוני וסיים את בית הספר התיכון על שם דוד קלעי, במגמה הביולוגית. קובי היה בחור נבון, טוב לב ויפה תואר. היה תלמיד טוב שאהב בעיקר את למודי הביולוגיה והגאוגרפיה. אהב לקרוא ספרות מדעית והתעניין בקשת רחבה של נושאים. היה ספורטאי שהצטיין בעיקר במשחקי כדור-סל וכדור-יד. היה מדריך בצופים אהוב על חניכיו ועל מדריכיו כאחד. השתתף בחוגים של גדנ”ע-אויר וחלם להיות טייס. היה בעל חוש טכני מפותח וידע לתקן כל מכשיר שהתקלקל. קובי היה אוהב שלום ואוהב אדם, חבר ורע למופת. במשך השנים ליכד סביבו חברים וחברות שיחדיו בילו וטיילו בזמנם הפנוי. היה בן מסור להוריו ושמר על קשרים הדוקים וחמים עם קרובים ועם רחוקים, עם מבוגרים ועם צעירים.

קובי גוייס לצה”ל בשלהי יולי 1972 והתקבל לקורס טייס, אך נשר בתום ה”גיבוש”. קובי הצטער על כך מאוד והצטרף לחיל השריון. לאחר הטירונות עבר קורס תותחנות וקורס מפקדי טנקים. קובי היה חייל טוב וממושמע, השקיע מאמצים לשיפור תנאי החיים בפלוגה, בעיקר בתקופת ישיבתם בתעוז על גדות תעלת סואץ. הוא היה אחראי על השק”מ בתעוז ולא אחת היה מכין ארוחות לכל חבריו בפלוגה.

לקראת סיום קורס מפקדי טנקים לחצו עליו מפקדיו כי ילד לקורס קצינים. בעודו מתלבט, שכן לא חפץ בקריירה צבאית, פרצה המלחמה. קובי היה זה שחתם על הציוד של כל הפלוגה עם צאתם למלחמה. ביום י”א בתשרי תשל”ד (7.10.73), בגזרה המרכזית ליד התעלה נפגע הטנק ממארב האויב, מפקד הטנק נהרג והטנק המשיך דרכו עד קו המים, כשגילו יושביו שהם מוקפים אויבים ומנותקים, ניסו לצאת מהטנק, קובי והטען קשר נורו ונהרגו, נהג הטנק ניצל. לאחר כחודש נמסרה הודעה למשפחה שקובי נעדר, כעבור מספר ימים נודע כי הוא חלל בשטח אויב. רק לאחר ארבעה חודשים זוהתה גופתו. הוא הובא למנוחת עולמים בבית העלמין הצבאי בקרית-שאול. השאיר אחריו הורים ואחות. חודשיים לאחר קבורתו נפטר אביו מהתקף-לב. לאחר נופלו הועלה לדרגת סמל.

משפחתו הוציאה לאור חוברת לזכרו ובה דברים לדמותו מפי קרובים, מורים, ידידים וחברים. ביער בקוע ניטעה חורשה והוצבה אנדרטה לזכרם של שלושת אנשי הצוות שנהרגו בטנק: סמ”ר יורם אילון, סמל דב פישקופ, וסמל יעקב ראובני.


Image99888