רס"ן שמואל אבישאול ז"ל מ.א: 971589
רס”ן שמואל אבישאול ז”ל
מ.א: 971589

בן פרומה ושלום
נולד ברמת יצחק
ב- ג’ בכסלו תש”ח, 16.11.1947
התגייס במחצית נובמבר 1965
שרת בחיל השריון
יחידה: חטיבה 600, גדוד 407
תפקיד: מפקד פלוגת טנקים
נפל בקרב
ב- ט”ז בתשרי תשל”ד,  12.10.1973
במלחמת יום הכיפורים
מקום נפילה: ליד הכפר נסג’
ברמת הגולן
מקום קבורה: קרית שאול
הותיר: אשה, אם, אח ואחות


שמואל, בן פרומה ושלום, נולד ביום ג’ בכסלו תש”ח (16.11.1947), ברמת-יצחק. כשהיה בן 10 עברה משפחתו להתגורר ברמת-השרון. הוא למד בבית-הספר היסודי “אוסישקין” ואחרי-כן סיים את לימודיו בבית-הספר התיכון “השרון” במגמה הספרותית.

שמואל גויס לצה”ל במחצית נובמבר 1965. הוא התנדב לחיל-הים ונשלח לקורס חובלים. בקורס זה עשה שנה ומחצה ובמסגרתו עבר קורס קצינים בבית-הספר לקצינים של צה”ל והוענקה לו דרגת סגן-משנה. בסוף יולי 1967 עזב את הקורס ועבר לשרת בחיל השריון, תחילה כלוחם חרמ”ש ואחרי-כן כמפקד מחלקה וסגן מפקד פלוגת טנקים, בחטיבת טנקים בסיני. בתפקידו זה הועלה לדרגת סגן. במחצית נובמבר 1968 שוחרר שמואל מהשירות הסדיר, אולם לאחר חצי שנה שב והתגייס לשרות קבע. הוא סיים בהצלחה קורס מפקדי פלוגות שריון והוצב לשרת בחטיבת טנקים בסיני בתקופת מלחמת ההתשה. הוא שימש כמפקד פלוגה והועלה לדרגת סרן. הוא צוין כמפקד שריון מעולה, שביצע בדייקנות ובשלמות את המשימות שהוטלו עליו ועל יחידתו, והצליח להביא את היחידה שבפיקודו לרמה מקצועית גבוהה, הן באימונים והן בפעילות מבצעית.

בתחילת אפריל 1971 השתחרר שמואל משירות הקבע והוצב ליחידת מילואים של חיל השריון. לאחר השחרור עבד כקצין ביטחון ב”אל על”, ואחרי-כן התחיל ללמוד פסיכולוגיה ופילוסופיה באוניברסיטת תל-אביב והספיק להשלים שתי שנות לימודים. באוגוסט 1972 נשא לאישה את חברתו דפנה ויחד עמה הקים את ביתו בראשון-לציון. הוא יצא עם רעייתו לטיול, שהחל בסוף ספטמבר 1973, אולם הופסק עקב מלחמת יום הכיפורים. כשפרצה המלחמה, מיהר להגיע ממקום חופשתו בהולנד. הוא הגיע ארצה ב8- באוקטובר וכיון שהיחידה שלו כבר נמצאה בעיצומם של קרבות הבלימה בסיני, צורף לכוח שריון מיוחד שנשלח לרמת-הגולן. בהגיעו לחזית קיבל תחת פיקודו פלוגת טנקים ולחם עמה בקרבות הבלימה נגד התקפות הסורים. ביום ט”ז בתשרי תשל”ד (12.10.1973) נתקל הכוח שלו במארב טנקים סוריים ליד כפר נסג’. הטנק של שמואל נפגע פגיעה ישירה והוא נהרג. הוא הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין בקרית-שאול. השאיר אחריו אישה, אם, אח ואחות. לאחר נופלו הועלה לדרגת רב-סרן.

במכתב תנחומים למשפחה השכולה כתב מפקד היחידה: “רב-סרן שמואל אבישאול שירת ביחידת שריון כמפקד פלוגת טנקים. הוא היה מפקד פלוגה אמיץ, תכליתי ובעל יזמה. נפגשנו על נגמ”ש הפיקוד בלילה שלפני הפריצה וראיתי עד כמה הוא רצה לתרום לעם ישראל במלחמה נוראה זו”.


Image99888