רס"ל יוסף (ספי) פרי ז"ל מ.א: 2121370
רס”ל יוסף (ספי) פרי ז”ל
מ.א: 2121370

בן חסיה ויעקב
נולד ברחובות
ב- ה’ באדר תשי”ב, 2.3.1952
התגייס ב- 9.11.1970
שרת בחיל השריון
יחידה: בית הספר לשריון, קורס מפקדי טנקים
תפקיד: מפקד טנק
נפל בקרב
ב- י”א בתשרי תשל”ד, 7.10.1973
במלחמת יום הכיפורים
מקום נפילה: רכס תעוז “נוזל”
באזור סיני ותעלת סואץ
מקום קבורה: רחובות
הותיר: אב ושני אחים


יוסף (ספי), בן חסיה ויעקב, נולד ביום ה’ באדר תשי”ב (2.3.1952) ברחובות. הוא למד בבית-הספר היסודי על-שם שפרינצק ברחובות, בבית-הספר היסודי שליד הגימנסיה העברית בירושלים ובבית-ספר יסודי ברומא שבאיטליה. אחרי-כן סיים את לימודיו בבית-הספר התיכון המאוחד ברחובות. במגמה ההומנית. בשנות חייו הראשונות התגורר ספי ברחובות, ואחרי-כן עבר עם משפחתו לירושלים. כעבור שנתיים נסעה המשפחה לתקופה של שנתיים לרומא. עקב תפקידים שמילא אביו עברה המשפחה ממקום למקום וספי נאלץ ללמוד בבתי-ספר אחדים, וכשעשתה המשפחה ברומא, למד איטלקית. הוא היה חובב ספורט, וכחבר באגודת “מכבי” שיחק בקבוצת הכדורגל. כן היה פעיל בגדנ”ע אוויר. כשהיה בן שתים-עשרה התייתם ספי מאמו. בחופשת הקיץ שבסוף השנה השביעית של בית-הספר התיכון, יצא עם משלחת נוער מטעם מרכז השלטון המקומי, לפגישה עם נוער באירופה.

יוסף גויס לצה”ל בתחילת נובמבר 1970 והוצב לחיל השריון. לאחר הטירונות ולאחר שהשתלם בקורס למקצועות טנק “פאטון”, וסיימו בהצטיינות כתותחן טנק, הוצב לגדוד שריון ועסק בפעילות מבצעית. לאחר שהשתלם בקורס למפקדי טנקים, הוצב לבית-הספר לשריון כמדריך בקורס מפקדי טנקים, ושם שירת עד יציאתו לחופשת שחרור.

כשפרצה מלחמת יום הכיפורים היה ספי בחופשת שחרור. הוא נקרא בערב יום הכיפורים ליחידתו, ומיד כשהגיע ליחידה, ארגן צוות ויצא עמו לסיני. הוא השתתף בקרבות הבלימה ולחם באומץ ובהקרבה. ביום י”א בתשרי תשל”ד (7.10.1973), במהלך קרב שריון בטווחים קצרים על רכס “נוזל”, בגזרה המרכזית של תעלת סואץ, פגע פגז בטנק שלו וספי נפגע ונהרג. הוא הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין ברחובות. השאיר אחריו אב ושני אחים. לאחר נופלו הועלה לדרגת רב-סמל.

במכתב תנחומים למשפחה השכולה כתב מפקד היחידה: “יוסף עמד חשוף בצריח והשיב אש, תוך גילוי אומץ לב והכרה בשליחות שמילא”.


Image99888