סמ"ר יעקב קליש ז"ל מ.א: 2094266
סמ”ר יעקב קליש ז”ל
מ.א: 2094266

בן דבורה ויוסף
נולד ברמלה
ב- ב’ בכסלו תשי”ב, 1.12.1951
התגייס ב- 16.2.1970
שרת בחיל השריון
יחידה: חטיבה 14, גדוד סיור 87
תפקיד: נהג טנק
נפל בקרב
ב- כ”ו בתשרי תשל”ד, 22.10.1973
במלחמת יום הכיפורים
מקום נפילה: במבואות הדרומיים של “איסמעיליה”
באזור סיני ותעלת סואץ
מקום קבורה: תל אביב- קרית שאול
הותיר: הורים ואחות


יעקב, בן דבורה ויוסף, נולד ביום ב’ בכסלו תשי”ב (1.12.1951) ברמלה. הוא למד בבית-הספר היסודי “אריאל” ובבית-הספר התיכון ברמלה-לוד, ונחשב תלמיד מצטיין, שקדן וחרוץ. מילדותו אהב לקרוא, ובעיקר הרבה לקרוא ספרי מדע. הוא היה מנוי על פרסומים שונים בנושאים מדעיים ועל כתבי-עת שעסקו בענייני צבא ותעופה. יעקב אהב לצייר והרבה לבקר בתערוכות של ציירים ופסלים. כן עסק בספורט והרבה לצפות במשחקי כדורגל וכדורסל. מטבעו היה צעיר עליז וחברותי, בבית-הספר היו לו חברים רבים והוא היה קשור מאוד למשפחתו.

יעקב גויס לצה”ל במחצית פברואר 1970 והוצב לחיל השריון. הוא היה חייל מסור ואחראי וסיים את כל הקורסים כחניך מצטיין. את רוב תקופת שירותו הסדיר עשה בגזרת התעלה כאיש צוות טנק.
לאחר ששוחרר מהשירות, נרשם והתקבל ללימודים בפקולטה לכלכלה של האוניברסיטה העברית בירושלים. הוא שירת במילואים ביחידת טנקים, שבה זכו הוא ואנשי צוותו לטנק בתעודת הצטיינות כ’צוות הטנק המצטיין’. בתקופת הלימודים עבד בערבים במפעל “תדיראן” וכן למד את תורת המחשבים.

במלחמת יום-הכיפורים לחם יעקב כאיש צוות טנק בחטיבת שריון, שהשתתפה בקרבות הבלימה נגד המצרים בחזית תעלת סואץ. הוא השתתף בקרבות התקפת הנגד על גבעת “טלוויזיה”, “החיץ החקלאי” שממערב לתעלה. יעקב נפגע ונהרג במהלך קרב שריון שהתחולל ליד איסמעיליה ביום כ”ו בתשרי תשל”ד (22.10.1973). הוא הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין בקרית-שאול. השאיר אחריו הורים ואחות. לאחר נופלו הועלה לדרגת סמל-ראשון.

במכתב תנחומים למשפחה השכולה כתב מפקדו, כי מעשיו וכושר התמדתו של יעקב במלחמה שימשו מקור כוח לחבריו ביחידה. יעקב היה אהוב ומקובל על חבריו ועל מפקדיו.


Image99888